(CNN) Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya’da Çarşamba günü yayınlanan iki yeni, büyük ölçekli araştırmaya göre, çok fazla aşırı işlenmiş gıda yemek, erkeklerin kolorektal kanser riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Ayrıca erkeklerde hem de kadınlarda kalp hastalığına ve erken ölüme yol açabilir.

İngiliz tıp dergisi The BMJ’de. Ultra işlenmiş gıdalar arasında önceden paketlenmiş çorbalar, soslar, dondurulmuş pizzalar, yemeye hazır yemekler ve sosisli sandviçler, sosisler, patates kızartması, gazlı içecekler, mağazadan satın alınan kurabiyeler, kekler, şekerler, çörekler, dondurma ve daha pek çok şeyin kansere neden olabileceği ifade edilmektedir.

Paulette Goddard New York Üniversitesi’nde beslenme, gıda çalışmaları ve halk sağlığı fahri profesörü Marion Nestle, “Ultra işlenmiş gıdaları obezite, kanser, kardiyovasküler hastalık ve genel ölümle ilişkilendiren tam anlamıyla yüzlerce çalışma” olduğunu belirtmektedir. Her iki çalışmada da yer almayan Nestle, “Bu iki çalışma tutarlılığı sürdürüyor: Aşırı işlenmiş gıdalar, kronik hastalık riskinin artırmaktadır” dedi.

Kanserle Bağlantı ABD merkezli çalışma, 28 yıla kadar 200.000’den fazla erkek ve kadının diyetlerini inceledi ve erkeklerde aşırı işlenmiş gıdalar ile kolorektal kanser (ABD’de en çok teşhis edilen üçüncü kanser) arasında bir bağlantı bulmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Kanser Derneği’ne göre jambon, salam, sosisli sandviç, konserve pişirilmiş sığır eti gibi işlenmiş ve aşırı işlenmiş etler, hem erkeklerde hem de kadınlarda uzun süredir daha yüksek bağırsak kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir