İntihar, çocuklar ve yetişkinler arasında önde gelen bir ölüm nedenidir, ancak risk faktörlerini ve uyarı işaretlerini tespit etmek kolay değildir. 4 Eylül – 10 Eylül arası Ulusal İntiharı Önleme Haftası, İntiharı Önleme Farkındalık Ayının bir parçasıdır.

Araştırmalara göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 46.000 kişi 2020’de intihar nedeniyle öldü, bu da her 11 dakikada bir ölüm anlamına geliyor. Dünya çapında, yılda yaklaşık 800.000 kişi intihar nedeniyle ölmektedir ve 2020’de dünya çapında 1,2 milyon intihar girişimi olmuştur.

Araştırmacılar, kimin intihar girişiminde bulunma riski altında olduğunu ve savunmasız kişilerin bunu yapıp yapmayacağını veya ne zaman yapacağını hala tahmin edemediklerini ifade etmektedir. Araştırma Merkezi, “Birisi bir girişimde bulunduğunda veya öldüğünde geçmişe bakarak üzülebilirsiniz. Ek olarak, birisinin intihar etmeyi düşündüğü ve işaretler gösterdiğinde bunun için fazla zamanımız yoktur. Birisinin intihar etmeye karar vermesi ile bunu yapması arasında 5 ila 15 dakika kadar kısa bir süre ” olabileceğini belirtmektedir. Araştırmacı Baker, “Toplu olarak anladığımız şey, meydana gelen bir duygusal düzensizlik ve bilişsel hatadır. Durumu düzeltemezler ya da durumla başa çıkamazlar, bu nedenle intihar, içinde bulundukları acıyı yönetmenin bir yolu olarak uygun bir seçenek haline gelir. Bu nedenle, bunu önlemek için toplumsal şekilde bir şeyler yapmamız gerektiğini” belirtmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir