Cenab-ı Allah, kullarına merhamet etmeyi ve onların özrünü kabul etmeyi sevdiği için güneş batıdan doğuncaya kadar asla kapatmayacağı bir tövbe kapısı açmıştır. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki. “Allah Kitabı indirdiği ve elçiler gönderdiği için özür dilenmeyi Allah’tan daha çok seven yoktur.”

Enes İbn Malik’ten (Allah Ondan razı olsun) rivâyet olunduğuna göre Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: ” Allah, kullarını günahlarından dolayı tekrar tekrar mazur görmedikçe cezalandırmaz ve Allah’a hamdden daha sevimli bir şey yoktur.” Kullarının özrünü kabul etmeyi sever ve her ne kadar İslam şeriatı ve ahlakı, hata yapıldığında özür dilemeyi tavsiye etse de, mazeret gerektiren işlerden mümkün olduğunca kaçınmak daha iyidir.

Arifler der ki “Bir adam bana bu kulağımdan sövüp, diğer kulağımdan özür dilerse onun özrünü kabul ederim.”

Özür sanatında ustalaşmalıyız, tek bir özürle kaç düşmanlıktan kaçınabiliriz, özür kültürünün yokluğu nedeniyle kaç aile harap oldu ve bazılarımız özürde başarısız olduğunda kaç kişi gazapla doldu. Günahlarımızı bağışlaması için Yüce Allah’a dua ederiz. Yüce Allah’a hamd olsun, salat ve selam Peygamberimiz Muhammed’e ve onun tüm âline ve ashabına olsun.

ISLAMWEB

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir