Kızı zayıflama ameliyatı için Türkiye’ye gittikten sonra ölen bir baba, insanları aynı şeyi yapmadan önce tekrar düşünmeye çağırdı.

Londonderry’den Shannon Meenan Gözat, Ağustos ayında öldüğünde 32 yaşındaydı.

Dört çocuk annesi kadın, 18 ay önce tüp mide ameliyatı için seyahate çıktı ancak babasının söylediğine göre hemen hastalandı.

Shane Meenan, operasyonun ardından kızının yemek yiyemediğini söyledi.

Hastalığının o kadar kötüleştiğini, sürekli kusma nedeniyle dişlerinin çürümeye başladığını söyledi.

Aileye, Altnagelvin Hastanesi’nde “mide tüpü nedeniyle yetersiz beslenmeden” öldüğü söylendi.
İngiltere’nin önde gelen obezite cerrahlarından biri olan Prof David Kerrigan, insanların kilo verme ameliyatı için yurt dışına seyahat ederek “büyük bir risk” aldıklarını söyledi.

İngiltere’de hastaların psikolojik değerlendirmeyi de içeren sıkı bir hazırlık sürecinden geçtiğini ve “uygun bir bakım sonrası programın” bulunduğunu söyledi.

‘Kalbimi ve ruhumu kaybettim’
BBC’nin Mart ayında yaptığı bir araştırmada, zayıflama ameliyatı için Türkiye’ye gelen yedi İngiliz hastanın, buradaki operasyonlar sonrasında hayatını kaybettiği, diğerlerinin ise ciddi sağlık sorunlarıyla evlerine döndükleri ortaya çıktı.

2019 yılında Sağlık Bakanlığı (DoH), Kuzey İrlanda’nın ilk özel zayıflama cerrahisi ünitesini kurmayı düşündüğünü söyledi.

Ancak birimin Fermanagh İlçesi Enniskillen’de oluşturulup oluşturulmayacağına karar vermeye yönelik değerlendirme, Kovid-19 salgını nedeniyle durduruldu.

Bakanlık BBC News NI’ye, hizmetin yeniden sunulması için çalışmaların devam etmesinden önce biraz zaman geçeceğini söyledi.

Derry merkezli bir pratisyen hekim olan Dr. Nicola Herron, Bayan Meenan Gözat ve ailesinin deneyiminin “yürek parçalayıcı olmanın ötesinde” olduğunu söyledi ve Kuzey İrlanda’daki doktorların, ameliyat için yurtdışına seyahat eden insanlar konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladığını ekledi.

Dr Herron, “Buradaki profesyoneller bazen bu büyük ameliyattan sonra geri dönen insanlara nasıl bakacakları konusunda kararsız kalıyorlar çünkü bu bir uzmanlık alanı. Bu çok endişe verici” dedi.

Çoğu insanın ameliyatın ne kadar ciddi olabileceğinin farkında olmadığını ekledi.

Bu arada Bay Meenan, BBC Radyo Foyle’a kızının ölümünün onun kalbini ve ruhunu kaybettiğini söyledi.

“Arkasında dört güzel çocuk bıraktı ve şimdi onlar için güçlü olmalıyız.” En yaygın iki kilo verme ameliyatı türü şunlardır:

Midenin bir kısmının çıkarıldığı veya sindirim sisteminin midenin büyük bir kısmından yeniden yönlendirildiği tüp mide ameliyatı veya gastrik bypass
Mide bandı, midenin boyutunu küçültmek için kullanılan bir banttır, böylece kişinin tok hissetmesi için daha az miktarda yiyecek gerekir
NHS web sitesi, “Tüp mide ameliyatı, midenin büyük bir kısmının çıkarıldığı ve böylece midenin eskisinden çok daha küçük olduğu bir ameliyattır” diyor.

“Bu, ameliyattan önce yiyebildiğiniz kadar yiyemeyeceğiniz ve daha çabuk doyduğunuzu hissedeceğiniz anlamına geliyor.”

Bu tür ameliyatlarla ilişkili riskler arasında yutma güçlüğü, kusma ve bazı durumlarda ciddi hastalık ve ölüm sayılabilir.

2px sunumsal gri çizgi
Kızının yaşadığı sıkıntıyı hatırlatan Bay Meenan, ne vitaminlerini ne de başka herhangi bir şeyi düşük seviyede tutamayacağını söyledi.

“Her gün geçtikçe daha da hasta oluyordu.”

‘Yapabilecekleri hiçbir şey yok’
Bay Meenan, kızının kusmadan yiyebildiği tek yemeğin hazır erişte suyu olduğunu söyledi.

“Çok hastalanıyordu çünkü yaptığı tek şey kusmak ve uyumaktı; yapabileceği tek şey buydu” dedi.

Bayan Meenan Göz’ün yakında acil ameliyata ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Bize yetersiz beslenmenin karaciğerini etkilediği ve karaciğerini öldürdüğü söylendi… sonra tekrar hastalandı ve böbrekleri çalışmayı bıraktı” dedi.

“Daha sonra bizi aradılar ve onun ölmek üzere olduğunu, yapabilecekleri hiçbir şey olmadığını ve tüm makinelerin kapatıldığını söylediler.”

Artık ameliyat için yurt dışına seyahat etmeyi düşünenlerin, bunun “sadece parayı ödeyip rezervasyon yaptırıp almaktan” daha fazlası olduğunu bilmelerini istiyor.

Shannon’ın erkek kardeşi, yurt dışında kilo verme ameliyatını düşünen herkesin “herhangi bir karar vermeden önce konuyu tamamen kontrol etmesi ve konu hakkında çok sayıda araştırma yapması” gerektiğini söyledi.

“Hastalandığında bunu izlemek zordu ve bu yüzden insanların bu tür ameliyatların içerdiği risklerin farkında olmasını istiyoruz.”

‘Katı kriterler’

Dr Herron, benzer bir ameliyatın NHS tarafından gerçekleştirilmesi halinde çok katı kriterleri olacağını söyledi.

Buna hastanın vücut kitle indeksinin (BMI) 40’ın üzerinde olması da dahildir ve bu da morbid obez olarak sınıflandırılır.

Dr Herron, ameliyatlar için seyahat eden hastaların çoğunluğunun vücut kitle indeksinin bu kadar yüksek olmadığını söyledi.

“Dolayısıyla aldıkları risk, bu ameliyatı geçirmenin sağlıklarına sağlayacağı faydalardan çok daha ağır basıyor.”

Dr Herron, insanların bu tür operasyonlar için yurtdışında rezervasyon yaptırmadan önce durup düşünmesi gerektiğini ekledi.

Sağlık Bakanlığı (DoH), yaptığı açıklamada, ameliyat için yurt dışına seyahat etmenin “insanların dikkatle ve tam olarak düşünmesi gereken” riskler bulunduğunu söyledi.

BBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir