Kur’an-ı Kerim, fitne zamanlarında ne yapılması gerektiğine dair çeşitli ayetler içermektedir. Fitne, sıkıntı, zulüm, karışıklık ve toplumsal huzursuzluk anlamına gelir. İslam’da, fitne zamanlarında sabır göstermek, adaletten ayrılmamak, bölücülükten kaçınmak ve Allah’a sığınmak gibi prensipler öne çıkar. İşte bu konuda bazı ayetler ve açıklamaları:

  1. Sabır ve Namaz: Bakara Suresi’nin 153. ayetinde, “Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile yardım isteyin. Allah sabredenlerle beraberdir.” denmektedir. Bu ayet, müminlere zor zamanlarda sabır göstermelerini ve namaz kılarak Allah’tan yardım istemelerini tavsiye eder.
  2. Adaleti Ayakta Tutmak: Nisa Suresi’nin 135. ayeti, adaletin önemini vurgular: ” Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine bile olsa adaleti ayakta tutun, Allah için şahitlik eden kimseler olun. (İnsanlar) zengin olsunlar, yoksul olsunlar Allah onlara sizden daha yakındır. Öyleyse siz hislerinize uyup adaletten ayrılmayın. Eğer adaletten sapar veya üzerinize düşeni yapmaktan geri durursanız bilin ki Allah yaptığınız her şeyden haberdardır.” Bu ayet, fitne zamanlarında dahi adaletten sapmamayı emreder.
  3. Bölücülükten Kaçınma: Al-i İmran Suresi’nin 103. ayetinde birlik ve beraberlik vurgulanır: “Toptan Allah’ın ipine sarılın, ayrılmayın. Allah’ın size olan nimetini anın: Düşmandınız, kalblerinizin arasını uzlaştırdı da onun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Bir ateş çukurunun kenarında idiniz, sizi oradan kurtardı. Allah, doğru yola erişesiniz diye size böylece ayetlerini açıklar.” Bu ayet, müminleri birlik içinde olmaya ve ayrılığa düşmekten kaçınmaya teşvik eder.
  4. Fitneye Karşı Direnç: Enfal Suresi’nin 25. ayetinde fitne konusunda uyarıda bulunulur: “Hem öyle bir fitneden sakının ki, geldiği zaman içinizden sadece zulmedenlere dokunmaz, herkesi kuşatır. Yine bilin ki Allah’ın cezalandırması çok şiddetlidir..” Bu ayet, fitne ve zulmün yayılmasına karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtir.
  5. Barış ve İyiliği Emretmek: Al-i İmran Suresi’nin 104. ayetinde ise şöyle denir: “Ey mü’minler! İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü yasaklayan seçkin bir topluluk bulunsun. İşte onlar, doğru ve kalıcı yatırım yapıp kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.” Bu ayet, müminleri toplumda barışı ve iyiliği teşvik etmeye ve kötülüklerden sakındırmaya davet eder.

Kur’an-ı Kerim’deki bu ve benzeri ayetler, fitne zamanlarında müminlere sabır, adalet, birlik, direnç ve barışçıl davranışlar sergilemeleri konusunda yol gösterir. Bu prensipler, toplumsal huzuru korumak ve fitnenin zararlarını en aza indirmek için önemlidir.

Nurluhizmet.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir